English
kWh

הספק החשמל המיוצר על ידי דוראל

כתבות ופרסומים

נבחרו הזוכים במכרז הענק הראשון של רשות החשמל להקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים

בהתאם למדיניות שר האנרגיה ולהחלטת רשות החשמל על עקרונות ההליך התחרותי לקביעת תעריף לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית, נערך במשרדי הרשות, המכרז הראשון מבין שורת מכרזים שצפויה רשות החשמל לפרסם בשנתיים הקרובות בהיקף כולל של מעל 1000 MW.

במכרז, שאופיין בדינאמיות ותחרותיות גבוהה, השתתפו 26 מציעים שהגישו למעלה מ 40  הצעות בהיקף של מאות מגה וואט להקמת מתקנים סולאריים.

רשות החשמל הכריזה על הזוכים במכרז הראשון להקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים. במסגרת מכרז זה, הראשון מסוגו בישראל, יוקמו חוות סולאריות בהיקף עצום של 235 MW ברחבי המדינה, אשר יספקו חשמל בהיקף השווה לצריכה השנתית של למעלה מ-50,0000 בתי אב.

המחיר במכרז נקבע על 19.9 אג' לקוט"ש, מחיר הנמוך בכ-40% מהמחיר הנמוך ביותר שנקבע עד כה למתקנים סולאריים. המחיר משקף חיסכון של למעלה מ-500 מיליון ש"ח לצרכני החשמל.

בנוסף – לראשונה בתולדות משק החשמל – ירד התעריף הסולארי מתחת לעלות ייצור החשמל הקונבנציונלי (בגז טבעי ופחם).

אחריות הזוכים להקים את המתקנים ולחברם לרשת החשמל בתוך 21 חודשים.

בתחילת אפריל יערך הליך תעדוף  שקוף ואובייקטיבי של סקרי החיבור בחברת החשמל לקביעת סדר בדיקת הבקשות לחיבור המתקנים לרשת החשמל. ההליך יבוצע בנוכחות כלל הזוכים המעוניינים ליטול בה חלק וינוהל בבקרה של רשות החשמל.​

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת: "הצלחת המכרז והיקף ההשתתפות העצום מהווים אבן דרך משמעותית בהשגת יעדי הממשלה להפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים. ההליך התחרותי  יאפשר הקמה של 235 מגהוואט בתוך כשנה וחצי במחיר הנמוך בעשרות אחוזים מהמחירים שהיו נהוגים בישראל. המפתחות להצלחת המכרז, ובראשם תחרות על מחיר החשמל והפחתת הנטל הרגולטורי, ימשיכו להנחות את רשות החשמל באסדרות עתידיות".

רצ"ב טבלת הזוכים במכרז בסדר אלפבתי:

שם המציע כמות במגה וואט
אושרי סיאדה 0.5
אנלייט 40
בית העמק דוראל עצמאות אנרגטית 3.6
דוראל אנרגיה - גשר הזיו בע"מ 3.2
יסאור סולרית מונה נטו 0.24
כפר רופין דוראל פרויקטים סולארים 3.6
מוטי בוקובזה 0.5
סולאיר אנרג'יקס אנרגיה מתחדשת שותפות מוגבלת 70
ק.נ. אחזקות סולאריות בע"מ 12
רגבים דוראל עצמאות אנרגטית 1.8
שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת בע"מ 64.5
EDF 35
סה"כ 234.94
20.03.17 - מתוך אתר רשות החשמל בתאריך
לינק להודעה מקורית
צרפת, גרמניה וישראל יטמיעו אנרגיות מתחדשות בארץ

במהלך ועידת האקלים נפגש מנכ"ל משרד האנרגיה שאול מרידור עם מקביליו בצרפת ובגרמניה וסוכם בין השאר שהמדינות האירופיות ימליצו לישראל כיצד לבצע רפורמה במשק החשמל

ישראל, צרפת וגרמניה ישתפו פעולה בקידום תחום האנרגיות המתחדשות - כך נודע ל"גלובס". במהלך ועידת האקלים שהתקיימה בפריז נפגש מנכ"ל משרד התשתיות והאנרגיה שאול מרידור עם מנכ"ל משרד האנרגיה והאקלים הצרפתי לורן מישל ועם מנכ"ל מחלקת אנרגיות מתחדשות במשרד האנרגיה והכלכלה של גרמניה ד"ר יורבן ריד. הצדדים סיכמו שיקימו צוותי עבודה לקידום שיתוף הפעולה.

עיקר שיתוף הפעולה יהיה בתחום של הטמעת אנרגיות מתחדשות במערכת החשמל, וזאת כדי לעמוד ביעדים שהציבה לעצמה הממשלה. עוד יקדמו המדינות פתרונות של רשת חכמה וניהול ביקושים, דבר שיאפשר הגדלה של שיעור החשמל המיוצר מאנרגיות מתחדשות בארץ. כמו כן סוכם שצרפת וגרמניה ימליצו לישראל כיצד לבצע רפורמה במשק החשמל כאן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (א') בפתח ישיבת הממשלה להסכם שנחתם אתמול בפריז על ידי 195 מדינות, שנועד לבלום את ההתחממות הגלובלית ולצמצמה ל-2 מעלות צלזיוס. "זה הסכם חשוב", אמר, "יש לנו עניין, כמו שאר המדינות, להבטיח שהתחממות כדור הארץ, אם לא תיעצר, לפחות תומעט. ישראל תתרום את חלקה".

לקראת ועידת פריז התחייבה כל מדינה לגבש יעדים להפחתת פליטות גזי החממה וייעול צריכת האנרגיה. היעדים שהציבה לעצמה ישראל עד 2030 הם הפחתה של 25% מהפליטות, ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות בשיעור של 17%, והפחתה של 20% בנסועה פרטית. "מדובר ביעדים שאפתניים שנקבעו לאחר דיונים ארוכים ומעמיקים, אך הם בהחלט יעדים ישימים", אמר היום מרידור בשיחה עם "גלובס".

משרדי הממשלה היו אמורים לגבש בתוך 45 יום מתווה ליישום ההחלטה, אלא שהמשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה לא הגיעו להסכמות, ומתווה בין-משרדי ירד מהפרק. כפי שפורסם ב"גלובס" בשבוע שעבר, משרד האנרגיה גיבש תוכנית משלו לקידום היעדים, הכוללת בין השאר תיקון תוכנית הפיתוח של חברת החשמל, כך שלא תכלול את הקמת תחת הכוח D באשקלון, קידום בדיקת היתכנות להקמת תחנת כוח גרעינית, הארכת תקופת רישיון הייצור של מתקנים לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת לתקופה ארוכה מ-20 שנה ועוד.

בתוכניתו, המשרד להגנת הסביבה שם דגש על צמצום השימוש בפחם והגדלת השימוש בגז טבעי, ולפיכך הודיע היום לחברת החשמל כי ב-2016 עליה להקטין את השימוש בפחם בתחנת הכוח שלה בחדרה ב-8%-10%. בשלב שני יוגבל השימוש בפחם גם בתחנת הכוח של החברה באשקלון.

יזמים: "צריך לפתוח את השוק"

"על מנת שישראל תעמוד ביעדים שהציבה לאנרגיה מתחדשת, היא חייבת לאפשר ליזמים להתחרות בשוק החופשי, כלומר לאפשר מכירה מרצון וקנייה מרצון", אמר היום ל"גלובס" יקי נוימן, מנכ"ל דוראל אנרגיה מתחדשת. לדבריו, כיום מותר ליזמים לייצר לעצמם חשמל (הסדרת "מונה נטו") או למכור את החשמל לרשת החשמל לפי תעריפים שנקבעו מראש על ידי רשות החשמל. היזמים הסולריים הגיעו למצב שבו הם יכולים להתחרות בחברת החשמל על מכירת חשמל ללקוחות פרטיים, מאחר שעלות ייצור החשמל שלהם זהה כבר לזו של חברת החשמל, ועומדת על כ-27 אגורות לקילוואט בשעה. "לכן אין צורך שהציבור ימשיך לסבסד את היזמים. צריך לפתוח את השוק ולתת לו לעשות את שלו. בעולם יכולים הצרכנים לערוך ביניהם מכרז על קניית החשמל, ואין סיבה שזה לא יקרה בישראל. אם נחכה לרגולטור שיפרסם עוד הסדרה ועוד הסדרה, אין סיכוי שנגיע ליעדים".

אלון תמרי, מנכ"ל משותף בחברת סולארפאוור, מסכים עם נוימן, אך מוסיף שהדבר החשוב ביותר שיש לעשות כעת הוא לגבש תוכנית ארוכת טווח לשילוב אנרגיות מתחדשות, שתכלול מכסות, תעריפים ולוחות זמנים. "חוסר הרציפות עד עכשיו בפרסום המכסות הרגה אותנו. הרעיבו את השוק ולכן חברות יצאו ממנו", הוא טוען.

עוד הוא אומר כי יש להעניק ליצרני חשמל ירוק את הפרמיה שהובטחה להם. "בעולם נהוג לצ'פר יזמים של אנרגיה ירוקה על כך שהם חוסכים למדינה עלויות של תחלואה וזיהום, וגם ישראל קבעה פרמיה של 8 אג לקוט"ש כזו, אך משום מה לא מיישמת אותה".

"כדי לקדם את היעדים, צריך לפתוח שווקים שלמים שיכולים היו לייצר חשמל והיום לא עושים זאת בגלל מגבלות רגולטוריות כאלה ואחרות", ממשיך איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות האנרגיה המתחדשת, ומציג כדוגמה את רשות המסים שמעכבת חקיקה שתפטור משקי בית מהצורך בפתיחת תיקי מס הכנסה ומע"מ.

רונן אהרון, מנכל ABB בישראל, מסכם את הדברים ואומר שכל תוכנית לשילוב אנרגיה מתחדשת חייבת בסופו של דבר לכלול פתרונות של אגירת חשמל. "הממשלה צריכה להסתכל לטווח של עשרות שנים קדימה ולהגיע לייצור של 80% באנרגיות מתחדשות", הוא אומר. "לפיכך, היא צריכה כבר היום להקדיש למחקר בתחום האגירה".

מתוך כתבה באתר גלובס - 13.12.2015
לינק לכתבה המקורית
הייצור הסולארי בשל לשוק חופשי

כדי להגיע ליעדי ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת שקבעה הממשלה, יש לתת לשוק החופשי להשיג את התוצאות הרצויות, נוריד את התלות ברגולטור והעלות לציבור תפחת

ענף ייצור חשמל מאנרגיה סולארית מתפשט בעולם במהירות מסחררת. מדינות רבות מעודדות מעבר מאסיבי לייצור חשמל במתקני אנרגיות מתחדשות. בישראל, רשות החשמל פרסמה לאחרונה הסדרה חדשה אשר צפויה להיכנס לתוקף בתחילת 2016, אשר קובעת תעריף המוצע ליזם עבור ייצור החשמל במחיר קרוב מאוד למחיר תחרותי אותו יוכלו לתת יזמים בעצמם לצרכן במתכונת של שוק חופשי.

יחד עם כמות השמש שיש בישראל, הנכונות של היזמים, הקרקעות והגגות, הפוטנציאל של שוק סולארי חופשי הוא בלתי מוגבל ואיתו היכולת של המדינה להגיע ליעדים שהציבה לקראת ההשתתפות בוועידת האקלים הבין-לאומית שתפתח בימים הקרובים בפריז.

תעריף החשמל בארץ מורכב משלושה מרכיבים: דמי מנהל מערכת, דמי הולכה וחלוקה ורכיב הייצור. עלות רכיב הייצור הינה 26.5 אגורות לכל קוט"ש והיא משתנה בין היתר בהתאם לעלויות הדלקים בעולם.

כאשר המדינה קובעת בהסדרה הסולארית החדשה מחיר של 27 אגורות, אותו היא תשלם ליזם סולארי על כל קילו-ואט שהוא ייצר, היא בפועל מעמידה את המחיר קרוב מאוד למחיר אותו היא גובה מהצרכן עבור רכיב יצור החשמל.

משמעות הדבר היא שאם ליזם הסולארי יכולת להקים את המתקנים על בסיס התשואות הנגזרות על פי התעריף החדש בהסדרה, אזי הוא יכול להתחרות במחיר של חברת החשמל. היזם הסולארי נמצא מרחק נגיעה ממחיר תחרותי שיפעל לטובת הצרכנים בתוך שוק חופשי.

רשות החשמל, בקביעת התעריף בהסדרה החדשה, יצרה גשר כלכלי לקיום עסקאות למכירת חשמל סולארי בשוק החופשי או כפי שבענף הסולארי מכנים אותו "גריד פאריטי".

אז מה מונע מהמדינה לאפשר לענף הסולארי להתנהל בשוק חופשי? בשונה מתחנת כוח, מתקן סולארי אינו מסוגל לספק חשמל 100% מהזמן. הוא מסוגל לספק חשמל רק כשהשמש זורחת והוא אינו יכול להבטיח ללקוחות שלו יציבות, כיוון שהם תמיד יצטרכו גיבוי ממקום אחר.

איך פותרים את זה? שתי אפשרויות: שילוב מערכות אגירה סמוכות למתקן הסולארי שיאפשרו לו לווסת את החשמל לשעות השונות ביממה. לייצר ביום, לאגור, ולספק את החשמל לצרכנים גם בלילה. ההתפתחות הטכנולוגית כבר קיימת אך עדיין אינה כלכלית דיו.

אפשרות נוספת זמינה יותר מצויה ב"מונים החכמים" שיכולים לווסת את השימוש בחשמל באופן יעיל. לכל צרכן יהיו ריבוי מקורות חשמל. בשעות מסוימות המונה החכם ימנה חשמל ממקור אחד ובשעות אחרות הוא ימנה ממקור אחר. המונה החכם יבחר לו את האפשרות הזולה לכל זמן נתון.

על פי פרסומי רשות החשמל, חברת חשמל משלמת כיום 1.6 מיליארד ש"ח ליזמים סולאריים בשל ההסכמים איתם. את הכסף משלם כמובן הציבור כחלק מתעריף החשמל. לכשהמדינה תייצר מתווה של שוק חופשי, היא תצמצם את העלות לאזרח, היזם ישלם בעצמו לחברת חשמל על ההולכה ועל דמי ניהול המערכת ובמקביל יציע ללקוח מחיר תחרותי יותר.

על מנת להגיע ליעדי ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת שקבעה הממשלה, יש לתת לשוק החופשי להשיג את התוצאות הרצויות. כפועל יוצא, נוריד את התלות ברגולטור, לא יהיה צורך להמשיך ולסבסד ומכאן שהעלות לציבור תפחת, זאת בנוסף לרווח הסביבתי שנובע בין כה וכה מייצור חשמל סולארי.

מתוך כתבה באתר כלכליסט - 11.12.15
לינק לכתבה המקורית
שותפות קיבוצית אמריקאית בתחום החשמל

חברת דוראל, שקיבוץ יטבתה מחזיק בעשרה אחוזים ממניותיה, חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם ענקית אנרגיה אמריקנית במטרה להקים מתקנים לייצור חשמל מגז טבעי ומאנרגיה סולרית

קיבוץ יטבתה מחזיק בעשרה אחוזים ממניותיה של 'דוראל משאבי אנרגיה', מחלוצות תחום החשמל הירוק בישראל. לאחרונה חתמה החברה על הסכם שיתוף פעולה לייזום ולהקמה של פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה סולרית, אנרגיית רוח, טורבינות גז, אגירת חשמל ועוד, עם מעצמת האנרגיה האמריקנית אינבנרג'י (INVENERGY), שזו לה כניסה ראשונה לשוק הישראלי.

במסגרת שיתוף הפעולה יתמודדו אינבנרג'י ודוראל יחדיו במכרזי רשות החשמל ומשרד האנרגיה, במטרה להקים מתקנים שונים ותחנות כוח בתחום האנרגיה הירוקה. בין הפרויקטים המסומנים נמצא מיזם אשכול מתקני אנרגיה, לרבות מתקן לייצור חשמל מאנרגיה סולרית וכן מתקן לייצור חשמל מגז טבעי הנמצא בקרקע.

דוראל בתל קציר. המטרה להקים מתקנים שונים ותחנות כוח בתחום האנרגיה הירוקה (צילום: דוראל)
דוראל בתל קציר. המטרה להקים מתקנים שונים ותחנות כוח בתחום האנרגיה הירוקה (צילום: דוראל)

הפרויקט ישתרע על פני שטח של - דונם בתחומי המועצה המקומית עמק המעיינות. 11 יישובים במועצה צפויים לקפיצה כלכלית-אנרגטית בעקבות שיתוף הפעולה: מעלה גלבוע, חמדיה, שדה נחום, מירב, טירת צבי, שדה אליהו, עין הנציב, נווה איתן, ניר דוד, כפר רופין ומעוז חיים. ההשקעה בפרויקט מוערכת במיליארד שקלים.

דוראל משאבי אנרגיה - זרוע הייזום בתחומי האנרגיה של קבוצת דוראל, המחזיקה בקשרים ושותפויות עם יותר ממאה קיבוצים - נמצאת בשליטתם של היזמים אלון קסל ודורי דוידוביץ' (90%). לפני כחודשיים השלימה דוראל מכירה של עשרה אחוזים ממניותיה לקיבוץ יטבתה בעסקה שהעניקה לה שווי חברה של 150 מיליון שקלים. לעסקה עם אינבנרג'י משמעות אסטרטגית אדירה לעוד עשרות קיבוצים ברחבי הארץ,העתידים להצטרף לפרויקטים המשותפים.

דוראל הייתה הראשונה שהקימה מערכות סולריות בארץ, עם פתיחת ההסדרים של חברת החשמל עוד בשנת 2008.

אינבנרג'י היא יצרנית החשמל הפרטי הגדולה ביותר בארצות הברית. לחברה בעלות על מתקנים פעילים בעלי כושר ייצור של יותר מ-13,700 מגה־ואט. מאז ייסודה ב-2001 עלידי היזם מייקל פולסקי, גייסה אינברנג'י עבור הקמת מתקנים אלו יותר מ-20 מיליארד דולר. פעילותה בשוק הבין־לאומי מתרחבת לקנדה, למקסיקו, למדינות דרום אמריקה, לסקוטלנד וליפן. החברה מעסיקה יותר מ-700 עובדים, והמטה שלה נמצא בשיקגו, אילינוי. נוסף על כך החברה מפעילה משרדי פיתוח מקומיים במדינות שבהן היא פועלת.

מבחינת אינבנרג'י מדובר בהשקעה ראשונה בישראל, מדינה שבה ייצור החשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת ביחס לצריכת האנרגיה הכללית עומד כיום על 2.5% בלבד.

ממשלת ישראל קבעה לאחרונה יעדי ייצור בתחום האנרגיה המתחדשת בהיקף של 17% בשנת 2030.

פוטנציאל הייצור הכולל בכלל המיזמים המסומנים של דוראל ויטבתה עם אינברנג'י עומד על כ-2,000 מגה־ואט,

בעלויות הקמה הנאמדות בשני מיליארד דולר. לדברי יקי נוימן, מנכ"ל דוראל, שיתוף הפעולה עם אינבנרג'י יסייע לדוראל לשמר את מקומה כמובילה בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל."כאשר שני הצדדים מנצלים את היתרונות המובהקים של כל אחד מהם", הוא מסכם, "נוכל לצעוד יחד לעתיד אנרגטי מלהיב במיוחד".

מתוך כתבה באתר mynet - 17.11.16
לינק לכתבה המקורית
ענקית האנרגיה אינבנרג'י נכנסת למיזמים בישראל

החברה האמריקאית, המתמחה באנרגיה סולארית ורוח, חתמה על שיתוף פעולה עם דוראל: ישקיעו בתחנות חשמל בדרום הארץ 1.35 מיליארד שקלחברת האנרגיה האמריקאית אינבנרג'י (Invenergy) מגיעה לישראל. ל"כלכליסט" נודע שחברת דוראל, המתמחה בקידום ותפעול מיזמי ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם איבנרג'י בנוגע לפרויקטים סולאריים ורוח ברחבי הארץ.

נכ"ל דוראל יקי נוימן אמר שהצדדים חתמו על הסכם שיתוף פעולה במספר פרויקטים, לרבות זה שאמור לקום בעמק המעיינות בקרבת בית שאן. "מדובר בפרויקטים שניכנס שם חצי־חצי. מדובר בתחנת הכוח שתקום בעמק המעיינות שתפעל בכוח גז בהספק של 320 מגה־ואט, ובצמוד אליה פרויקט סולארי שיפיק 70 מגה־ואט. ההשקעה שם נאמדת ב־1.2 מיליארד שקל. בנוסף תחנת הכוח הסולארית ביטבתה שאמורה להפיק 40 מגה־ואט בהשקעה של 150 מיליון שקל".

דניאל מנחם, מנהל פיתוח עסקי באינבנרג'י, אמר: "בחרנו לבצע את ההשקעה בשוק ביחד עם דוראל משאבי אנרגיה, לאחר שהתרשמנו עמוקות מהידע הטכנולוגי של אנשי החברה, איתנותה הפיננסית ובעיקר יתרונותיה היזמיים הבולטים בשוק הישראלי, שיאפשרו לתיאוריה להבשיל לכדי מציאות".

אינבנרג'י נוסדה ב־2001 על ידי מייקל פולסקי. והיא נחשבת לאחת מחברות האנרגיה הגדולות בצפון אמריקה, עם היקף פעילות של מיליארדי דולרים.

עד היום הקימה החברה מתקנים סולאריים ורוח בהספק מצרפי של כ־13.7 אלף מגה־ואט, מהם5,000 רק ברוח. לשם השוואה, מדובר בהספק ייצור שמשתווה לחזה של חברת החשמל הישראלית. החברה מעסיקה כ־700 עובדים עם פרויקטים ביפן ובאירופה (פולין וסקוטלנד).

תחום האנרגיה הסולארית בארץ סובל בשנים האחרונות מתת־השקעה חמורה, כשכל תוכניות הממשלה עד היום נכשלו. הממשלה הציבה לעצמה יעד שעד סוף 2014 כ־5% מייצור החשמל יהיה מאנרגיות מתחדשות, ועד סוף העשור היקף היצוא ה"ירוק" יגיע ל־10%. נכון להיום, היקף היצוא הוא רק כ־2.5%, כלומר המדינה פספסה את היעד שהיא הציבה לעצמה.

כדי להתמודד עם הבעיה השיקה רשות החשמל מכסת ייצור חדשה במהלך חירום עם יכולת ייצור של כאלף מגה־ואט.

דוראל משאבי אנרגיה, זרוע הייזום בתחומי האנרגיה של קבוצת דוראל, נמצאת בשליטתם של היזמים אלון קסל ודורי דוידוביץ' (90%). לאחרונה נחשף ב"כלכליסט" שהיא השלימה מכירת 10% ממניותיה לקיבוץ יטבתה, בעסקה ששיקפה לדוראל משאבי אנרגיה שווי חברה של 150 מיליון שקל.

מתוך כתבה באתר כלכליסט - 17.11.2016
לינק לכתבה המקורית
חברת האנרגיה אינבנרג'י חתמה על שיתוף פעולה עם דוראל

ענקית האנרגיה האמריקאית נכנסת לפעילות בישראל ועשויה להשקיע עד כ-2 מיליארד דולר בהשקעות בפרויקטים של אנרגיה ירוקה ביחד עם דוראל

דוראל משאבי אנרגיה חתמה על הסכם שיתוף פעולה להקמת מיזמים לייצור אנרגיה ירוקה עם ענקית האנרגיה האמריקאית אינבנרג'י. לפי ההסכם, היקף ההשקעה הפוטנציאלי - עד כ-2 מיליארד דולר.

במסגרת ההסכם שתי החברות יקימו פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה סולארית, אנרגית רוח, טורבינות גז, אגירת חשמל ועוד. אינבנרג'י ודוראל יתמודדו במשותף במכרזי רשות החשמל ומשרד האנרגיה, במטרה להקים מתקנים שונים ותחנות כוח בתחום האנרגיה הירוקה. פוטנציאל הייצור הכולל של המיזמים המסומנים עומד על כ-2,000 מגה-ואט, עם עלויות הקמה שנאמדות כאמור בכ-2 מיליארד דולר.

דוראל משאבי אנרגיה - זרוע הייזום בתחומי האנרגיה של קבוצת דוראל, נמצאת בשליטתם של היזמים אלון קסל ודורי דוידוביץ' (90%). לאחרונה השלימה דוראל משאבי אנרגיה מכירת 10% ממניותיה לקיבוץ יטבתה, בעסקה שהעניקה לדוראל משאבי אנרגיה שווי חברה של 150 מיליון שקל.

אינבנרג'י הינה יצרנית החשמל הפרטית הגדולה ביותר בארה"ב , לחברה בעלות במתקנים פעילים בעלי היקף ייצור של למעלה מ-13,700 מגה-ואט. מאז ייסודה ב-2001 על-ידי היזם מייקל פולסקי, גייסה אינברנג'י עבור הקמת מתקנים אלו למעלה מ-20 מיליארד דולר. פעילותה בשוק הבינלאומי מתרחבת לקנדה, מקסיקו, מדינות דרום אמריקה, סקוטלנד ויפן. החברה מעסיקה למעלה מ-700 עובדים, כאשר המטה שלה ממוקם בשיקגו, אילינוי. בנוסף החברה מפעילה משרדי פיתוח מקומיים במדינות בהן היא פועלת.

לדברי יקי נוימן, מנכ"ל דוראל משאבי אנרגיה, "שיתוף הפעולה עם אינבנרג'י יסייע לדוראל לשמר את מקומה כמובילה בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל, וביחד הצדדים, כאשר הם מנצלים את היתרונות המובהקים של כל אחד מהם – יוכלו לצעוד יחד לעתיד אנרגטי מלהיב במיוחד".

מתוך כתבה באתר גלובס - 17.11.2016
לינק לכתבה המקורית
קיבוץ יטבתה משקיע באנרגיה סולרית

קיבוץ יטבתה רכש עשרה אחוזים ממניות חברת דוראל אנרגיה מתחדשת בשווי 15 מיליון שקלים ויהפוך לשותף בניהול החברה

בקיבוץ יטבתה החליטו להשקיע באנרגיה ירוקה ורכשו עשרה אחוזים ממניות חברת דוראל אנרגיה מתחדשת, זרוע של קבוצת דוראל, הנמצאת בבעלות אלון קסל ודורי דוידוביץ'. העסקה בוצעה על פי הערכת שווי של 150 מיליון שקלים, והיא תקנה לקיבוץ נציגות בניהול השוטף של החברה.

דוראל היא מהחלוצות בתחום הקמת המתקנים הסולריים במסגרת הסדרת 'מונה נטו', שעל פיו יכולים צרכני חשמל לייצר בעצמם את החשמל שהם צורכים, במקום לרכוש אותו מחברת החשמל. כיום היא פועלת ביותר ממאה קיבוצים ברחבי הארץ, המייצרים חשמל ירוק שהוא אף זול יותר.

במסגרת העסקה יוקמו ביטבתה שדות סולריים, ואלו יצטרפו למערכות הסולריות שהקים הקיבוץ עוד בשנת 2008. כעת מתרחב שיתוף הפעולה בין הצדדים.

"החלטת קיבוץ יטבתה להרחיב את פעילותו ואת השקעותיו בתחום האנרגיה המתחדשת, נובעת בראש ובראשונה מהמחויבות לסביבה, המאפיינת את הקיבוץ מאז ומעולם", מסביר דובי גולדמן, מרכז המשק ביטבתה. "לכך יש להוסיף את השותפות המצוינת ארוכת השנים בין יטבתה לבין דוראל ואת האמון המלא בין הצדדים. דברים אלו הביאו את הקיבוץ למסקנה שאת המשך ההשקעות בתחום נבצע באמצעות תאגיד משותף לנו ולדוראל".

תחום האנרגיה המתחדשת מעסיק בשנים האחרונות יותר ויותר את יישובי הערבה. מדי שנה בשנה נערך באזור כנס בינלאומי העוסק בהיבטים השונים הקשורים בנושא.

האם בכוונתכם להקים מיזמים נוספים בערבה בתחום האנרגיה המתחדשת?

דובי גולדמן: "אנחנו מסתכלים לא רק על הערבה, אלא על כל מדינת ישראל. אנחנו גם לא מתמקדים רק באנרגיית השמש, אלא באנרגיות מתחדשות בכלל ובחיסכון באנרגיה".

"מדובר בהבעת אמון מצד קיבוץ מוביל כמו יטבתה", אומר יקי נוימן, מנכ"ל דוראל אנרגיה מתחדשת. "הדבר אמור לאפשר לחברה המשותפת להיערך בשנים הבאות באופן מיטבי לפוטנציאל ולאתגרים העצומים בתחום ייצור החשמל ממקורות של אנרגיה מתחדשת".

לדברי נוימן, בכוונתם של דוראל ושל יטבתה להוביל בערבה מיזם משותף, שיקום בקיבוצים נוספים

בעתיד הקרוב בדמותו של שדה סולרי נוסף בהספק של כ-40 מגה-ואט.

"קיבוץ יטבתה הוא שותף מצוין שלנו לאורך שנים", מסכם נוימן. "הוא מאמין באנרגיה מתחדשת ורואה בנו דרך להשקיע בתחום הזה. מבחינת יטבתה, הכניסה לעולם הזה של אנרגיה היא השקעה טובה לטווח הארוך. מבחינתנו זו תוספת כוח".

מתוך כתבה באתר mynet - 15.08.16
לינק לכתבה המקורית
קיבוץ יטבתה רכש 10% מיצרנית החשמל הסולארי דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת

קיבוץ יטבתה רכש 10% מיצרנית החשמל הסולארי דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת (זרוע האנרגיה של קבוצת דוראל), כך נודע ל”כלכליסט”. העסקה בוצעה לפי Authentic Jerrell Powe Jersey שווי חברה של 150 מיליון שקל. דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת נשלטת על ידי אלון קסל ודורי דוידוביץ’, וכוללת בתוכה חברות שונות בתחום: סולארית דוראל העוסקת בהסדרת “מונה נטו” של רשות החשמל לעידוד ייצור חשמל עצמאי (ש־50% ממנה נמכרו לפני כשנתיים לחברת אוצר התיישבות היהודים בכ־23 מיליון שקל); דוראל סולאר העוסקת בפרויקטים סולאריים קרקעיים בהסדרה תעריפית; דוראל תשתיות סביבתיות לה יש מתקנים לייצור חשמל בביו־גז; ודוראל הדרי שאן העוסקת בהפקת חשמל מטורבינות רוח. החיבור בין יטבתה ודוראל אינו חדש. בנובמבר 2013 הקימה דוראל מערכת סולארית בהספק של כ־250 קילו־ואט על אחד מגגות המבנים בקיבוץ בהשקעה של 2–3 מיליון שקל. המודל הכלכלי עובד כך שהחשמל המיוצר מיועד לשימוש הלקוחות, והיתרה, אם ישנה, מוזרמת בתשלום לחברת החשמל. בעקבות הרכישה החברה והקיבוץ ישתפו פעולה בפרויקטים נוספים בערבה, מתוך רצון לפעול עם קיבוצים נוספים במתכונת בה קיבוץ מקצה את הקרקע לפרויקט וחולק את ההכנסות מייצור החשמל עם החברה. יטבתה בוחן גם כניסה למיזמי אנרגיית רוח ומתקני ביו־גז שמייצרים חשמל מפסולת אורגנית.

ייצור חשמל על ידי קיבוצים בכלל ובערבה בפרט תפס תאוצה בשנים האחרונות עם הקמת שדות סולאריים קרקעיים בקיבוצים ומושבים שונים, כמו קיבוץ קטורה, או פרויקט חלוצית של אנלייט שמפיק כ־55 מגה־ואט ונחשב לפרויקט הגדול בארץ. אלו מעמידים לרשות היזמים את הקרקע וחולקים איתם את ההכנסות מהייצור.

דוראל היא אחת החברות הראשונות שהחלו לפעול בישראל בתחום הייצור מאנרגיות מתחדשות, שמקורן בתהליכי טבע מתמשכים לא מתכלים. היקף הייצור של המיזמים שנמצאים בידי החברה, בין אם מדובר במערכות מייצרות בפועל או כאלה בהקמה ותכנון, מוערך ב־500 מגה־ואט, בדומה לזו של תחנת הכוח הפרטית OPC של החברה לישראל המופעלת בגז ולא באנרגיה מתחדשת, המפיקה 440 מגה־ואט.

לדברי יקי נוימן, מנכ”ל דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת, “מדובר בהבעת אמון מצד קיבוץ מוביל כמו יטבתה. שיתוף הפעולה החדש אמור לאפשר לחברה המשותפת להיערך באופן מיטבי לאתגרים בתחום בשנים הקרובות”.

בשיחה עם “כלכליסט” מסביר דובי גולדמן, מרכז המשק של יטבתה, כי החלטת הקיבוץ לפעול ולהשקיע בתחום האנרגיה המתחדשת מקורה גם במחויבות סביבתית והיא נשענת בין השאר על השת”פ החיובי שיש בין הצדדים. “אנחנו רואים ששוק האנרגיות המתחדשות מתעורר”, אמר. “יטבתה היה בין הקיבוצים הראשונים שהקים מתקן סולארי, והגיע הזמן להיכנס גם ליזמות. כרגע מדובר על פרויקטים סולאריים אבל בעתיד יש תכנון גם לפרויקטי רוח קטנים במקומות בהם יש תשתית להולכת חשמל כמו גם פרויקט של תחנת כוח בביו-גז עם קיבוץ נוסף”.

לדברי גולדמן, הרכישה בוצעה לאחר אישור ועדה בקיבוץ, ובידיעת החברים.

העסקה בוצעה בסיוע המחלקה הכלכלית של BDO זיו האפט ונוהלה על ידי רו”ח דורון אראמי.

מתוך כתבה באתר כלכליסט - 10.8.2016
לינק לכתבה המקורית
ענקית החשמל מארה"ב אינבנרג'י, ודוראל משאבי אנרגיה - ישתפו פעולה בהקמת מיזמים לייצור חשמל ירוק; ההשקעה הפוטנציאלית: כ-2 מיליארד דולר

דוראל משאבי אנרגיה, מחלוצות תחום החשמל “הירוק” בישראל – חתמה לאחרונה על הסכם שיתוף פעולה (Joint Venture) לייזום והקמת פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה סולארית, אנרגית רוח, טורבינות גז, אגירת חשמל ועוד – עם מעצמת האנרגיה האמריקאית אינבנרג’י (INVENERGY).

במסגרת השת”פ, אינבנרג’י ודוראל יתמודדו במשותף במכרזי רשות החשמל ומשרד האנרגיה, במטרה להקים מתקנים שונים ותחנות כוח בתחום האנרגיה הירוקה. פוטנציאל הייצור הכולל של המיזמים המסומנים עומד על כ-2,000 מגה-ואט, עם עלויות הקמה שנאמדות Joely Rodriguez authentic jersey בכ-2 מיליארד דולר.

אינבנרג’י הינה יצרנית החשמל הפרטית הגדולה ביותר בארה”ב, עם מתקנים פעילים שלה ושל שלוחותיה בעלי היקף ייצור של למעלה מ-13,700 מגה-ואט. עלויות הקמת מתקנים אלו נאמדו, מאז ייסודה ב-2001 על-ידי היזם מייקל פולסקי – בכ-20 מיליארד דולר. פעילותה בשוק הבינלאומי אף מתרחבת לקנדה, מקסיקו, מדינות דרום אמריקה, סקוטלנד ויפן. היא מעסיקה למעלה מ-700 עובדים, כאשר המטה שלה יושב בשיקגו, אילינוי, ובנוסף היא מפעילה משרדי פיתוח מקומיים במדינות בחו”ל בהן היא פועלת.

עבור אינבנרג’י, שחרטה על דגלה להוביל חדשנות טכנולוגית בתחום האנרגיה – מדובר על השקעה ראשונה בישראל, מדינה בה ייצור החשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת, ביחס לצריכת צריכת האנרגיה הממוצעת בה – עומד כיום על כ-2.55% בלבד. יעדי ממשלת ישראל בתחום האנרגיה המתחדשת עומדים על ייצור שיגיע ל-17% בשנת 2030.

דוראל משאבי אנרגיה – זרוע הייזום בתחומי האנרגיה של New York Islanders jersey mens קבוצת דוראל, נמצאת בשליטתם של היזמים אלון קסל ודורי דוידוביץ’ (90%). לאחרונה השלימה דוראל משאבי אנרגיה מכירת 10% ממניותיה לקיבוץ יטבתה, בעסקה שהעניקה לדוראל משאבי אנרגיה שווי חברה של 150 מיליון שקל. דוראל, המתמחה בפעילות אנרגיה מתחדשת עם המגזר הקיבוצי והכפרי בישראל – הייתה הראשונה להקים מערכות סולאריות במדינה, עם פתיחת ההסדרות של חברת החשמל – עוד buy cheap nba jerseys בשנת 2008. כיום נמנית דוראל על wholesale mlb jerseys החברות האיתנות והגדולות ביותר במדינה בתחום ייצור האנרגיה המתחדשת.

דוראל משאבי אנרגיה ואינבנרג’י ישתפו פעולה, בין היתר, בהקמת מיזמים לייצור חשמל מאנרגיית רוח על גבי הר הגלבוע ובתחום רמת הגולן. לדברי יקי נוימן, מנכ”ל דוראל משאבי אנרגיה, “שיתוף הפעולה עם אינבנרג’י יסייע Josh Ravin jersey לדוראל לשמר את מקומה כמובילה את תחום האנרגיה המתחדשת בישראל, וביחד הצדדים, Adam Pardy jersey replica כאשר הם מנצלים את היתרונות המובהקים של כל אחד מהם – יוכלו לצעוד יחד לעתיד אנרגטי מלהיב במיוחד”.

נוימן, מהנדס חשמל בהכשרתו, מציין פרויקט נוסף לדוגמא בו ישתפו הצדדים פעולה: מיזם סולארי בקרקע הנמתחת על כ-2,500 דונם במרחב עמק המעיינות, עם היקף השקעות של כמיליארד שקל. המיזם אמור לתת מענה לכל צרכי החשמל של הסביבה, כאשר שיתוף הפעולה בין אינבנרג’י לדוראל משאבי אנרגיה אמור לקרב באופן משמעותי את מועד הפעלתו cheap jerseys China המסחרית.

דניאל מנחם, מנהל פיתוח עסקי באינבנרג’י: “בחרנו לבצע את ההשקעה בשוק ביחד עם דוראל משאבי אנרגיה – לאחר שהתרשמנו עמוקות מהידע הטכנולוגי של אנשי החברה, איתנותה הפיננסית ובעיקר יתרונותיה היזמיים הבולטים בשוק הישראלי, שיאפשרו לתיאוריה להבשיל לכדי מציאות”.

לראשונה בישראל: מתקן לייצור חשמל מפסולת אורגנית, המתקן יוקם בשטחי קיבוץ להב

המתקן יוקם בשטחי קיבוץ להב ויקלוט גם את הזבל האורגני מהקיבוצים השכנים

חברת דוראל אנרגיה בשיתוף פעולה עם קיבוץ להב יקימו מתקן ראשון מסוגו בארץ לייצור חשמל מפסולת אורגנית ופרש בעלי חיים. המתקן יוקם בשטחי קיבוץ להב ויקלוט גם את הזבל האורגני מהקיבוצים השכנים. ההשקעה במתקן נאמדת ב-15 מיליון שקל. בשלב ראשון ייצר המתקן 0.63 מגוואט, שיוזרמו ישירות לרשת החשמל.

מתקני ביו-גז נפוצים מאוד בעולם, cheap jerseys China ובמיוחד באירופה. מנתוני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיות מתחדשות (IRENA) עולה כי לפחות 3% מסך הביקוש העולמי לדלקים הוא של דלקים ביולוגיים, שנחשבים דלקים נקיים.

בישראל קיימת מכסה של 100 מגוואט לייצור חשמל מפסולת, שעוד לא נוצלה במלואה. רשות החשמל קבעה כי התעריף המוכר ליזמים יתחיל ב-60 אגורות לקוט”ש ויעלה לשקל לקוט”ש. במגזר העירוני קיימים 14 פרויקטים בשלבים שונים לייצור חשמל מפסולת, ובמגזר החקלאי קיימים שלושה פרויקטים בלבד.

יעקב צמח, מנכ”ל דוראל תשתיות סביבתיות מקבוצת דוראל: “אני מקווה כי שיתוף הפעולה בין דוראל, המנוסה מאוד בתחום הייזום והקמת מיזמי אנרגיה, ובין קיבוץ להב יהיה דוגמה חיובית למשקים חקלאיים נוספים, הזקוקים נואשות לפתרונות איכותיים וכלכליים למפגעים הנוצרים מהפעלת הרפתות, הלולים wholesale jerseys ושאר הפעילות החקלאית. עם הצורך בפתרונות קצה לטיפול בפסולת חקלאית ופרש בעלי חיים מצד אחד וההסדרה היצרנית של רשות החשמל מצד אחר נוצרת הזדמנות טובה לשלב בין הדברים ולהפוך את המטרד למשאב”.

מקיבוץ להב נמסר: “קיבוץ להב כל הזמן מחפש פתרונות לנושא האנרגיה לתחומו ושמח על שיתוף הפעולה עם חברת דוראל”.

מתוך כתבה באתר גלובס - 3.1.2016
לינק לכתבה המקורית